Nowoczesność w każdym calu
Ładowanie odbywać się będzie przez złącze plug-in oraz tzw. pantograf odwrócony – podczas ładowania na znajdujące się na dachu odbieraki mocy opuszczany będzie pantograf na stałe zamontowany na maszcie ładowarki stacjonarnej. Autobusy jednorazowo mogą przewieźć 80 pasażerów, a liczba ta obejmuje 29 miejsc siedzących. Efektywną wymianę pasażerską zapewnią drzwi wejściowe w układzie 2+2+2. Wnętrze pojazdów zaprojektowano z troską o zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i komfortu. W skład wyposażenia Solarisów wejdzie m.in. ogrzewanie oraz dwustrefowa klimatyzacja, która automatycznie dostosowuje temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej, duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu z dynamiczną informacją pasażerską (pokazującą m.in. informacje o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku, datę i godzinę), głosowe zapowiedzi przystanków z przyciskami oznaczonymi alfabetem Braille’a, monitoring obejmujący kamery przestrzeni pasażerskiej oraz kamerę cofania i osobną kamerę w miejscu pracy kierowcy. Wyposażenie obejmuje także dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych oraz tzw. „przyklęk” i platformę dla wózków inwalidzkich, ładowarki USB pozwalające pasażerom doładować urządzenia mobilne oraz darmową sieć Wi-Fi dla Pasażerów. Całość wyposażenia dopełnia zestaw urządzeń ŚKUP (Śląska Karta Usług Publicznych), umożliwiający m.in. zakup biletu w pojeździe.
– Zakup autobusów nisko i zeroemisyjnych to nasz wkład w ochronę czystości powietrza. Nowoczesne technologicznie pojazdy oznaczają znaczne obniżenie emisji spalin, co z kolei ma korzystny wpływ na środowisko. Sukcesywna odnowa taboru jest priorytetem dla PKM Katowice i doskonale wpisuje się w naszą politykę utrzymania wysokiego poziomu jakości usług – mówi Roman Urbańczyk, Prezes Zarządu PKM Katowice.
Sukcesywna wymiana taboru
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków pochodzących z Funduszu Spójności w ramach Działania 6.1. Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach, Priorytet: VI Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020, w ramach projektu „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych”.
Wartość netto kontraktu wynosi 12 400 000 złotych. Oprócz samych pojazdów firma Solaris dostarczyła również stacjonarne ładowarki plug-in.
Autobusy elektryczne nie są jednak nowością w naszym taborze. Łącznie w latach 2015 – 2020 zostało zakupionych lub zakontraktowanych 135 autobusów. Z tej puli 115 pojazdów to nowoczesne pojazdy niskoemisyjne, spełniające normę emisji spalin EURO 6, a 20 to jedno i dwuczłonowe autobusy o napędzie elektrycznym.
PKM Katowice sukcesywnie odnawia swój tabor na nowoczesny technologicznie i przyjazny środowisku. Działania te spowodowane są przede wszystkim troską o komfort pasażerów, dążeniem do systematycznego ograniczania emisji spalin oraz dbałością o rozwój zrównoważonego transportu.