PKM Katowice
Strona główna - Aktualności -
Nowe autobusy napędzane gazem w Katowicach
Nowe autobusy napędzane gazem w Katowicach
22.01.2024

Pod koniec ubiegłego tygodnia na ulice Katowic wyjechały nowe autobusy – 8 pojazdów zasilanych gazem. Autobusy posiadają wiele udogodnień dla pasażerów oraz zostały wyposażone w systemy ułatwiające zarządzanie flotą Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Katowice.

 

– Nie zwalniamy tempa i do taboru naszego miejskiego przewoźnika dokładamy kolejne nowoczesne autobusy. Dążymy do tego, aby flota PKM-u Katowice była różnorodna pod względem napędu, a jednocześnie wszystkie nowe autobusy były komfortowe i ekologiczne. Tylko w ubiegłym roku na ulice Katowic wyjechały 22 autobusy hybrydowe i 8 elektrycznych, a od ubiegłego tygodnia to również 8 autobusów zasilanych gazem – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że od 2015 roku na ulice wyjechało 175 nowych autobusów.

Nowe autobusy napędzane gazem dostarczyła wyłoniona w przetargu firma MAN TRUCK & BUS POLSKA Sp. z o.o. Wartość zakupionych pojazdów to 15,4 mln zł. Dostawca udziela 36-miesięcznej gwarancji na pojazdy, bez limitu kilometrów. Autobusy mają moc minimum 200 kW, a także spełniają rygorystyczne wymagania normy Euro 6. Nowe autobusy wożą pasażerów na różnych trasach, m.in. 115, 133 i 950.

Autobus pełen elektroniki

Nowością, którą posiadają zakupione pojazdy, jest system nawigacji po trasach komunikacyjnych. Działa on jak standardowa nawigacja, ale dodatkowo pokazuje kierowcy trasę między przystankami, co zdecydowanie ułatwi pracę, szczególnie początkującym. Autobusy są wyposażone w 8 kamer. 3 z nich swoim zasięgiem obejmują wnętrze, dzięki czemu podróżni mogą się czuć bezpiecznie. 1 kamera rejestruje drogę przed pojazdem, 1 jest skierowana na stanowisko kierowcy. Oprócz tego jest jeszcze kamera cofania i 2 kamery zamontowane na zewnętrznych bokach pojazdu wprzężone w system „martwego pola”.

Nowe autobusy mają także zamontowany system kontroli trzeźwości kierowcy, który w przypadku wykrycia alkoholu w wydmuchiwanym powietrzu zablokuje możliwość uruchomienia pojazdu. Informacja o zaistniałym fakcie trafi automatycznie do dyspozytora. Dodatkowo zamontowany jest system zliczania pasażerów, co pozwoli na szybkie raportowanie obłożenia tras.

Do Pragi na jednym tankowaniu

Nowe pojazdy są zasilane gazem CNG, który spala się bez emisji cząstek stałych, czyli bez zanieczyszczania powietrza. Silniki mają także możliwość spalania biometanu – czyli oczyszczonego biogazu, który został uzdatniony do jakości wysokometanowego gazu ziemnego. Jedno napełnienie zbiornika powinno wystarczyć na przejechanie ok. 450 km w ruchu miejskim – to mniej więcej tak, jakby przejechać z Katowic do czeskiej Pragi.

– Zbiornik na gaz znajduje się na dachu autobusu, w jego przedniej części, co pozwala na równomierny rozkład mas, a co za tym idzie zmniejszenie nacisków na osie i możliwość przewozu większej liczby pasażerów. Pojazdy są wyposażone również m.in. w system monitorowania ciśnienia i temperatury ogumienia i mają możliwość rozruchu oraz eksploatacji w temperaturze do nawet -30°C, a instalacja gazowa oraz pneumatyczna jest zabezpieczona przed zamarzaniem – podsumowuje zalety nowych pojazdów Mateusz Pol, kierownik Autoryzowanej Stacji Obsługi PKM Katowice.

Wygoda dla pasażerów

Do dyspozycji pasażerów jest 29 miejsc siedzących, w tym 6 dostępnych z poziomu podłogi, a nie na podwyższeniu. 4 z nich zostały wyróżnione inną barwą – są one przeznaczone dla osób o szczególnych potrzebach. Bezstopniowe wejście do autobusu ułatwi wszystkim – zarówno osobom z niepełnosprawnością, starszym jak i podróżującym z dziećmi w wózkach – bezproblemowe dostanie się do środka. Dodatkowo na wysokości środkowych drzwi jest wydzielone miejsce na zamocowanie pasami wózka inwalidzkiego, dziecięcego lub roweru. Podczas podróży pasażerowie mają do dyspozycji trzy ładowarki USB oraz bezprzewodowy Internet. W pojeździe zamontowane są monitory, które pokazują komunikaty np. o kolejnym przystanku. Wewnątrz znajdują się czujniki monitorujące temperaturę. Na podstawie odczytów będzie ona automatycznie dostosowywana do panujących warunków – czyli system włączy/wyłączy ogrzewanie albo klimatyzację. Ogrzewanie będzie się uruchamiało w temperaturze poniżej 18°C, a klimatyzacja w przypadku przekroczenia 22°C.

Nowy i ekologiczny tabor

Dzięki inwestycjom PKM Katowice komunikacja miejska w stolicy województwa śląskiego jest bardzo nowoczesna i ekologiczna. Obecnie w taborze przewoźnika jest 28 autobusów elektrycznych i 22 hybrydowe. 155 pojazdów spełnia rygorystyczne wymagania normy Euro 6. Od 2015 roku Katowice zakupiły 175 różnego rodzaju autobusów o łącznej wartości ponad 0,32 mld zł.

Zakup 8 autobusów zasilanych gazem CNG został zrealizowany w ramach dofinansowania pochodzącego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa XI: REACT-EU, Działanie 11.4 Transport miejski.