PKM Katowice
Strona główna - Aktualności -
Nowe autobusy w PKM Katowice
Nowe autobusy w PKM Katowice
10.02.2022

W sobotę do zajezdni PKM Katowice zostało dostarczonych 5 nowoczesnych autobusów Solaris, które po przejściu niezbędnych badań i odbiorów wyruszą na trasy aglomeracji. Pozwolą one pasażerom na bardzo komfortowe podróżowanie.

PKM Katowice regularnie uzupełnia tabor autobusowy, zwiększając ilość pojazdów i wymieniając starsze i wyeksploatowane jednostki na nowocześniejsze. Dzięki temu podróże po aglomeracji są coraz wygodniejsze, a także oferują więcej udogodnień dla pasażerów.

Nowoczesne rozwiązania i komfort dla wszystkich

Od soboty tabor PKM Katowice  zwiększył się o pięć nowoczesnych, przegubowych Solarisów. Mogą one przewieźć po 140 pasażerów każdy, a 40 z nich to miejsca siedzące.

To już IV generacja autobusów Solaris z rodziny Urbino. Pojazdy te spełniają najwyższą obecnie normę emisji spalin EURO 6. W każdym z nowych autobusów znajdują się ładowarki USB oraz darmowa sieć Wi-Fi dla Pasażerów. Pojazdy są wyposażone w ogrzewanie oraz dwustrefową klimatyzację, która automatycznie dostosowuje temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej, duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu z dynamiczną informacją pasażerską (pokazującą m.in. informacje o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku czy datę i godzinę), głosowe zapowiedzi przystanków z przyciskami dla niedowidzących, które są oznaczone alfabetem Braille’a, monitoring przestrzeni pasażerskiej, dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych oraz tzw. „przyklęk” i platforma dla wózków inwalidzkich.

„Cały czas pracujemy nad poprawą komfortu i warunków podróży dla naszych Pasażerów. Sukcesywnie wprowadzane nowe autobusy, wyposażone w wiele udogodnień dla naszych klientów, pozwalają na osiągnięcie tego celu. Kolejne wyzwanie jakie stoi przed spółką to powiększenie liczby autobusów elektrycznych, by zmniejszać emisyjność transportu, nad czym także już pracujemy” mówi Roman Urbańczyk, prezes PKM Katowice.

Ciągła modernizacja

Autobusy zostały zakupione na podstawie umowy z 26 marca 2021 r., a ich wartość brutto wynosi 7.680.120,00 złotych. Koszt ten w całości pokryło PKM Katowice.

PKM Katowice jako jeden z największych śląskich przewoźników stara się zwiększać komfort podróżujących poprzez sukcesywną wymianę pojazdów, które codziennie wyjeżdżają na trasę. Nowe autobusy spełniają coraz więcej wymagań dotyczących m.in. wygody podróży, ale także dbałości o środowisko poprzez stosowanie rozwiązań ograniczających emisję spalin (w standardzie najwyższa obecnie norma emisji spalin EURO 6), jednak rośnie ilość tych elektrycznych – w tej chwili to 20 autobusów.