PKM Katowice
Strona główna - Aktualności -
PKM Katowice okazuje wsparcie Ukrainie
PKM Katowice okazuje wsparcie Ukrainie
11.03.2022

W autobusach PKM Katowice pojawiły się naklejki pokazujące nasze poparcie dla zaatakowanej Ukrainy. Od ponad dwóch tygodni świat i media zostały zdominowane przez temat ataku Rosji na Ukrainę. Wiele firm i instytucji także zajęło jednoznaczne stanowisko w tym konflikcie, opowiadając się po stronie zaatakowanego kraju. Takie poparcie chce pokazać również katowicki PKM poprzez symboliczne naklejki, które znalazły się na autobusach komunikacji miejskiej.

W tym trudnym czasie każde wsparcie dla obywateli Ukrainy jest potrzebne. Mamy nadzieję, że ten symboliczny gest spowoduje, że trafiający do nas Ukraińcy poczują się choć trochę lepiej w tej sytuacji, zobaczą naszą solidarność. Oprócz tego PKM również jest przygotowany na ewentualną pomoc – w rezerwie czeka autobus wraz z kierowcą gotowy pomagać u nas w transporcie – mówi prezes PKM Katowice Roman Urbańczyk.

Serce dla Ukrainy

Naklejki, które znalazły się na autobusach, nawiązują kształtem do symbolu Katowic, którym jest dwuwarstwowe serce. Oba poziomy składają się z pojedynczych prostokątów – pionowych na górze i poziomych na dole – układających się w obrys serca. W ramach wsparcia kolorowe elementy zostały zastąpione przez kolory ukraińskiej flagi – niebieski i żółty. Logo zostało także wzbogacone o napis ,,Jesteśmy z Wami!!!” w języku polskim i ukraińskim. Ten symboliczny gest poparcia będą mogli zobaczyć nie tylko pasażerowie, ale także inni – kierowcy i piesi, którzy będą mijać katowickie autobusy.

Miasto Katowice aktywnie włącza się w pomoc Ukrainie – organizujemy zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, mamy punkty recepcyjne dla przyjeżdżających, planujemy np. także zajęcia dla dzieci. Działamy na wielu frontach i jesteśmy przygotowani na dalszą pomoc. Oprócz tych wszystkich działań równie ważne jest budowanie świadomości i sprawienie, żeby Ukraińcy poczuli, że nie są sami. Dlatego istotne są także takie symboliczne działania – właśnie w postaci naklejek czy plakatów – podsumowuje prezydent Katowic Marcin Krupa.

Pomoc w toczącym się konflikcie jest niezbędna nie tylko poprzez materialne wsparcie, ale także przez symbole i obrazy, które potrafią zastąpić milion często niewypowiedzianych słów.