PKM Katowice
Strona główna - Aktualności -
PKM Katowice wysyła autobusy do Ukrainy
fot. Kacper Jurkiewicz, wKatowicach.eu
PKM Katowice wysyła autobusy do Ukrainy
24.03.2022

Trzy autobusy PKM Katowice zostały przekazane jako darowizna dla mieszkańców Lwowa. Pojazdy zostały wypełnione pomocą humanitarną i wyruszyły w kierunku wschodniej granicy.

Podczas niedawnej wizyty prezydenta Katowic Marcina Krupy w Ukrainie mer Lwowa zwrócił się do polskich samorządowców o wsparcie w postaci autobusów. We współpracy z Sosnowcem i Tychami Katowice koordynują wyjazd wspólnego konwoju wybranych pojazdów. Po dotarciu na miejsce autobusy zostaną przekazane Ukraińcom, a kierowcy wrócą do Polski.

 

Autobusy, które zostały wybrane, to miejskie, niskopodłogowe pojazdy Mercedes 0530K w klasie EURO 5, mierzące 10,5 m długości. Wyposażone są w automatyczną skrzynię biegów. Dotychczas były aktywnie wykorzystywane w transporcie miejskim.

Wiele osób, firm i instytucji stara się wspomóc Ukraińców w toczącej się obecnie w ich kraju wojnie. Miasto Katowice włącza się w działania na rzecz Ukrainy. W wyniku agresji rosyjskiej do Polski trafiło już ponad 2 mln uchodźców, którzy nie mogą bezpiecznie przebywać we własnym kraju. Przekazanie autobusów na pewno pomoże przebywającym w rejonie wojennym w codziennym transporcie.