PKM Katowice
Strona główna - Aktualności -
Przetarg rozstrzygnięty
Przetarg rozstrzygnięty
23.06.2021

20 kwietnia br. PKM Katowice ogłosiło przetarg na dostawę 5 sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych, ekologicznych autobusów miejskich. Otwarcia ofert dokonano w dniu 23 czerwca 2021 r.

W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na Dostawę 5 sztuk fabrycznie nowych ekologicznych autobusów miejskich, niskopodłogowych dla PKM Katowice Sp. z o.o., znak sprawy pn/01/2021, dokonano wyboru oferty.

Do przetargu przystąpiły dwie firmy: Solaris Bus & Coach Sp. z o.o., ul. Obornicka 46, Bolechowo-Osiedle 62-005 Owińska oraz MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o., al. Katowicka 9, Wolica, 05-830 Nadarzyn. Jako najkorzystniejsza, wybrana została oferta firmy MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o.

Komfort i nowoczesność

W każdym z nowych jednoczłonowych autobusów znajdują się ładowarki USB oraz dostęp do darmowej sieci Wi-Fi. Pojazdy są wyposażone w ogrzewanie oraz dwustrefową klimatyzację, automatycznie dostosowującą temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej, duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu, na którym pojawiają się informacje o trasie przejazdu, głosowe zapowiedzi przystanków z przyciskami dla niedowidzących, monitoring przestrzeni pasażerskiej, dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych, alfabet Braille’a na przyciskach oraz tzw. „przyklęk” i platforma dla wózków inwalidzkich. Każdy z autobusów jest wyposażony w ekologiczne jednostki napędowe, spełniające normę emisji spalin EURO 6.

Zakup nisko emisyjnych pojazdów pozwala na znaczącą poprawę komfortu podróży oraz eliminację kolejnych partii pojazdów wyeksploatowanych. Wszystkie te działania mają pozytywny wpływ na wzrost popularności komunikacji miejskiej wśród mieszkańców, a to z kolei korzystnie wpłynie na jakość życia w mieście – mówi Roman Urbańczyk, Prezes Zarządu PKM Katowice.

PKM Katowice jest jednym z największych śląskich przewoźników w komunikacji miejskiej, a średnia ilość przewożonych dziennie pasażerów wynosi 166 tysięcy. Spółka od lat jest przykładem dbałości o komfort pasażerów i środowisko naturalne, a proekologiczna postawa jest jednym z priorytetów przedsiębiorstwa.